⇦ | ![]() | ⇨ |
Charge passing through a conductor of cross-section area A=0.3 m² is given by q=3t²+5t+2 in coulomb, where t is in second. What is the value of drift velocity at t= 2 s?(Given, n=2×10²⁵/m³)
Options
(a) 0.77×10⁻⁵m/s
(b) 1.77×10⁻⁵m/s
(c) 2.08×10⁵m/s
(d) 0.57×10⁵ m/s
Correct Answer:
1.77×10⁻⁵m/s
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions:
- Point masses m₁ and m₂ are placed at the opposite ends of a rigid rod of length L,
- A solid sphere of mass M, radius R and having moment of inertia about an axis passing
- Sand is being dropped on a conveyor belt at the rate of M kg/s. The force necessary
- Parsec is the unit of
- When the disc rotates with uniform angulr velocity.Which of the following is not true?
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
I = dq/dt = 6t+5 = 6×2+5= 17A. Therefore Drift Vel.= I/nAe = 17/2×10^25×0.3×1.6×10^(-19) = 1.77×10^(-5)m/s