| ⇦ |
| ⇨ |
At 27⁰C average kinetic energy of one mole of helium gas can be given
Options
(a) 3741.30 J mol⁻¹
(b) 374.13 J mol⁻¹
(c) 1662.8 J mol⁻¹
(d) 166.28 J mol⁻¹
Correct Answer:
3741.30 J mol⁻¹
Explanation:
The average kinetic energy per mole does not depend on the nature of the gas but depends only on temperature. Average Kinetic energy per mole = 3 / 2 RT. given, T = 27⁰C = 273 + 27 = 300 K. R = 8.314 JK⁻¹ mol ⁻¹ ⇒ K.E = 3/2 x 8.314 x 300 = 3741.3 J mol ⁻¹.
Related Questions: - In hydrogen spectrum, the different line of Lyman series are present in
- In which process,fused sodium hydroxide is eletrolysed for extraction of sodium
- Reaction of HBr with propene in the presence of peroxide gives
- The momentum of a particle having a de Broglie wavelength of 10⁻¹⁷metres is
- Which of the following shows linear structure
Topics: States of Matter Gases and Liquids
(80)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In hydrogen spectrum, the different line of Lyman series are present in
- In which process,fused sodium hydroxide is eletrolysed for extraction of sodium
- Reaction of HBr with propene in the presence of peroxide gives
- The momentum of a particle having a de Broglie wavelength of 10⁻¹⁷metres is
- Which of the following shows linear structure
Topics: States of Matter Gases and Liquids (80)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply