| ⇦ |
| ⇨ |
An isolated sphere has a capacitance of 50pF. What would be the radius of the sphere?
Options
(a) 90cm
(b) 45cm
(c) 11.50cm
(d) 5.75cm
Correct Answer:
45cm
Explanation:
As potential of spherical charge (Q) having radius r is given by V = (1 / 4πε₀) (Q / r)
Also, capacitance, C = Q / V = Q / { (1 / 4πε₀) (Q / r)} C = 4πε₀r
If C = 50 × 10⁻¹² F, then
Radius of the sphere r = 50 × 10⁻¹² / 4πε₀
= 50 × 10⁻¹² × 9 × 10⁹
= 50 × 9 × 10⁻³
= 450 × 10⁻³ m
= 0.450 m = 45 cm
Related Questions: - Which two of the following five physical parameters have the same dimensions?
- A wire of one metre length carries a constant current. The wire is bent to form
- A spring balance is attched to the ceiling of lift.A man hangs his bag on the string
- Two coherent sources of intensity ratio α interfere. In interference pattern,
- A compass needle which is allowed to move in a horizontal plane
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which two of the following five physical parameters have the same dimensions?
- A wire of one metre length carries a constant current. The wire is bent to form
- A spring balance is attched to the ceiling of lift.A man hangs his bag on the string
- Two coherent sources of intensity ratio α interfere. In interference pattern,
- A compass needle which is allowed to move in a horizontal plane
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

As Capacitance of Isolated sphere =4π€R
Given,
C=50picofarad
Then,
50×10(power -12)= 1/9×10(power9)×R
R=0.45m or 45cm….