An isolated sphere has a capacitance of 50pF. What would be the radius of the sphere?

An Isolated Sphere Has A Capacitance Of 50pf What Would Physics Question

An isolated sphere has a capacitance of 50pF. What would be the radius of the sphere?

Options

(a) 90cm
(b) 45cm
(c) 11.50cm
(d) 5.75cm

Correct Answer:

45cm

Explanation:

As potential of spherical charge (Q) having radius r is given by V = (1 / 4πε₀) (Q / r)

Also, capacitance, C = Q / V = Q / { (1 / 4πε₀) (Q / r)} C = 4πε₀r

If C = 50 × 10⁻¹² F, then

Radius of the sphere r = 50 × 10⁻¹² / 4πε₀

= 50 × 10⁻¹² × 9 × 10⁹

= 50 × 9 × 10⁻³

= 450 × 10⁻³ m

= 0.450 m = 45 cm

Related Questions:

  1. If a charge in current of 0.01 A in one coil produces a change in magnetic flux
  2. If dimensions of critical velocity of a liquid flowing through a tube are expressed
  3. If in a L-R series circuit the power factor is 1/2 and R=100Ω, then the value of L is,
  4. A car wheel is rotated to uniform angular acceleration about its axis
  5. The mirrors are inclined at an angle of 50⁰. The number of images formed for an object

Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

1 Comment on An isolated sphere has a capacitance of 50pF. What would be the radius of the sphere?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*