| ⇦ |
| ⇨ |
An alternating voltage of 220 V, 50 Hz frequency is applied across a capacitor of capacitance 2 μF. The impedence of the circuit is
Options
(a) π/5000
(b) 1000/π
(c) 500π
(d) 5000/π
Correct Answer:
5000/π
Explanation:
Impedance of a capacitor is Xc = 1 / ωC
Xc = 1 / 2πfC = 1 / (2π × 50 × 2 × 10⁻⁶) = 5000 / π
Related Questions: - If two charges +4e and +e are at a distance x apart, then at what distance charge q
- An engine pumps water continuously through a hose. Water leaves the hose
- A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
- Which phenomenon best supports the theory that matter has a wave nature?
- A charge of 100 μC has a potential at a distance of 9 m is
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If two charges +4e and +e are at a distance x apart, then at what distance charge q
- An engine pumps water continuously through a hose. Water leaves the hose
- A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
- Which phenomenon best supports the theory that matter has a wave nature?
- A charge of 100 μC has a potential at a distance of 9 m is
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply