| ⇦ |
| ⇨ |
A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00 rad/sec. In a time of 2 sec it has rotated through an angle (in radian) of
Options
(a) 10
(b) 12
(c) 4
(d) 6
Correct Answer:
10
Explanation:
Since, θ = ?¬ツタt + 1/2 αt²
Where, α is angular acceleration, ?¬ツタ is the initial angular speed. t = 2s
θ = 2 x 2 + 1/2 x 3(2)² = 4 + 6 = 10 rad
Related Questions: - A series combination of n₁ capacitors, each of value C₁, is charged by a source
- A photocell employs photoelectric effect to convert
- The energy released in the fission of 1 kg of ₉₂U²³⁵ is (energy per fission = 200 MeV)
- The intensity of magnetisation of a bar magnet is 5×10⁴ Am⁻¹. The magnetic length
- A bullet of mass m moving with velocity v strikes a block of mass M at rests
Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body
(73)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A series combination of n₁ capacitors, each of value C₁, is charged by a source
- A photocell employs photoelectric effect to convert
- The energy released in the fission of 1 kg of ₉₂U²³⁵ is (energy per fission = 200 MeV)
- The intensity of magnetisation of a bar magnet is 5×10⁴ Am⁻¹. The magnetic length
- A bullet of mass m moving with velocity v strikes a block of mass M at rests
Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body (73)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply