| ⇦ |
| ⇨ |
A spring when stretched by 2mm containing energy 4 J. If it is stretched by 10 mm, its potential energy becomes equal to
Options
(a) 4 J
(b) 54 J
(c) 415 J
(d) None of these
Correct Answer:
None of these
Explanation:
E₁ = 1/2 Kx₁², E₂ = 1/2 Kx₂²
E₂ / E₁ = x₂² / x₁² = (10/2)² =25
E₂ = 25 E₁
But E₁ = 4 J
E₂ = 100 J
This alternative is not given. Hence answer is ‘none’
Related Questions: - If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size
- A susceptibility of a certain magnetic material is 400. What is the class
- A current of 5 A is passing through a metallic wire of cross-sectional area 4×10⁻⁶ m².
- A body of mass (4m) is lying in x-y plane at rest. It suddenly explodes into three
- Lumen is the unit of
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size
- A susceptibility of a certain magnetic material is 400. What is the class
- A current of 5 A is passing through a metallic wire of cross-sectional area 4×10⁻⁶ m².
- A body of mass (4m) is lying in x-y plane at rest. It suddenly explodes into three
- Lumen is the unit of
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply