| ⇦ |
| ⇨ |
A hydrocarbon contains 20% hydrogen and 80% carbon.The empirical formula is
Options
(a) CH₄
(b) CH₃
(c) CH₂
(d) CH
Correct Answer:
CH₃
Explanation:
Atomic ratio of 20% Hydrogen = 20 / 1 = 20
Atomic ratio of 80% Carbon = 80 / 12 = 6.6
Simple ratio of 20% Hydrogen = 20 /6.6 = 3.03
Simple ratio of 80% Carbon = 6.6 / 6.6 = 1
so, the empirical formula is CH₃.
Related Questions: - Among the following sets of reactants which one produces anisole
- In Dumas’ method of estimation of nitrogen 0.35g of an organic compound gave 55mL
- Boiling point of ethyl alcohol is greater than ether due to
- Which of the following reaction produces hydrogen
- Molten NaCl results in conduction because of
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry
(124)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Among the following sets of reactants which one produces anisole
- In Dumas’ method of estimation of nitrogen 0.35g of an organic compound gave 55mL
- Boiling point of ethyl alcohol is greater than ether due to
- Which of the following reaction produces hydrogen
- Molten NaCl results in conduction because of
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry (124)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply