⇦ | ![]() | ⇨ |
A hollow sphere of radius 0.1m has a charge of 5×10⁻⁸C. The potential at a distance of 5cm from the centre of the sphere is
(1/4πε₀=9×10⁹NM²C⁻²)
Options
(a) 4000V
(b) 4500V
(c) 5000V
(d) 6000V
Correct Answer:
4500V
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions:
- The work done in rotating a magnetic of magnetic moment 2 A-m² in
- A particle having a mass of 10⁻² kg carries a charge of 5 x 10⁻⁸C
- A round disc of moment of inertia i₂ about its axis perpendicular to its plane
- A person wants a real image of his own, 3 times enlarged. Where should he stand
- A body of mass m is thrown upwards at an angle θ with the horizontal with velocity
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Given,R=0.1m,q=5×10^-8c
V=kq/R=>V=9×10^9×5×10^-8/0.1=>V=45×10/0.1=>V=450×10=>V=4500v