A galvanometer coil has a resistance of 15 ohm and gives full scale deflection

A Galvanometer Coil Has A Resistance Of 15 Ohm And Physics Question

A galvanometer coil has a resistance of 15 ohm and gives full scale deflection for a current of 4 mA. To convert it to an ammeter of range 0 to 6 A,

Options

(a) 10 mΩ resistance is to be connected in parallel to the galvanometer
(b) 10 mΩ resistance is to be connected in series with the galvanometer
(c) 0.1 Ω resistance is to be connected in parallel to the galvanometer
(d) 0.1 Ω resistance is to be connected in series with the galvanometer

Correct Answer:

10 mΩ resistance is to be connected in parallel to the galvanometer

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

Related Questions:

  1. When the length of the vibrating segment of a sonometer wire is increased by
  2. If radius of earth’s orbit is made 1/4, the duration of a year will become
  3. The radius of a planet is twice the radius of earth. Both have almost
  4. Suppose for some reasons, radius of earth were to shrink by 1% of present value,
  5. An ideal gas is compressed to half its initial volume by means of several processes.

Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

1 Comment on A galvanometer coil has a resistance of 15 ohm and gives full scale deflection

  1. Given :-
    G=15ohm Ig=4mA =0.004A.
    I=6A. A shunt resistor of resistance S is to be connected in parallel with the galvanometer to convert it into an ammeter . The value of S is given by – S = Ig×G / I-Ig.
    = 0.004 ×15 / 6-0.004. S= 0.06/5.996 = 0.01ohm =10m ohm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*