| ⇦ |
| ⇨ |
A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50. The distance between the two lenses in normal adjustment will be
Options
(a) 96 cm
(b) 98 cm
(c) 102 cm
(d) 104 cm
Correct Answer:
98 cm
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A body of mass 120 kg and density 600 kg/m³ floats in water.
- Electric potential at any point is V= -5x +3y + √(15) z. Then the magnitude of electric
- A string in musical instrument is 50 cm long and its fundamental frequency is 800 Hz.
- For a series L-C-R circuit, the rms values of voltage across various components
- A thermoelectric refrigerator works on
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A body of mass 120 kg and density 600 kg/m³ floats in water.
- Electric potential at any point is V= -5x +3y + √(15) z. Then the magnitude of electric
- A string in musical instrument is 50 cm long and its fundamental frequency is 800 Hz.
- For a series L-C-R circuit, the rms values of voltage across various components
- A thermoelectric refrigerator works on
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50. The distance between the two lenses in normal adjustment will be
Options
(a) 96 cm
(b) 98 cm
(c) 102 cm
(d) 104 cm
Ans:
fo= 100 cm
M=50
fo/fe = 50
fe=100/fo
fe=2
L=fo-fe
L=100-2
L=98cm