⇦ | ![]() | ⇨ |
A force of 10N is applied on a body for 3 sec and the corresponding displacement 6 m. The power of the source is
Options
(a) 20 W
(b) 25 W
(c) 40 W
(d) 50 W
Correct Answer:
20 W
Explanation:
Velocity, v = displacement / time = 6/3 = 2 m/s
.·. Power, P = Fv = 10 × 2 = 20 W
Related Questions:
- A force F=ai+3j+6k is acting at a point r=2i-6j-12k. The value of α for
- When aluminium is added as an impurity to silicon, the resulting material is
- The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is
- The second overtone of an open pipe is in resonance with the first overtone
- A particle moves along a circle of radius 20/π m with constant tangential acceleration
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply