| ⇦ |
| ⇨ |
A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s and returns with same velocity within 0.01 seconds. The force acted on bat is
Options
(a) 25 N
(b) 50 N
(c) 250 N
(d) 500 N
Correct Answer:
500 N
Explanation:
Initial speed(u)=-10m/s
Final speed(v)= 10m/s
Mass (m)= 0.25kg
Time= 0.01 s
v=u+at
20= at
a= 2000 m/s²
F= ma
F= 0.25 x 2000
F= 25×20
F= 500 N
Related Questions: - What will be the ratio of the distance moved by a freely falling body from rest in 4th
- Which of the following transitions will have highest emission wavelength?
- Find the fundamental frequency of a closed pipe if the length of air column is 42m.
- Two waves of same amplitude superpose. The resultant intensity is I₁
- A boat which has a speed of 5 kmh⁻¹ in still water crosses river of width 1 km long
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- What will be the ratio of the distance moved by a freely falling body from rest in 4th
- Which of the following transitions will have highest emission wavelength?
- Find the fundamental frequency of a closed pipe if the length of air column is 42m.
- Two waves of same amplitude superpose. The resultant intensity is I₁
- A boat which has a speed of 5 kmh⁻¹ in still water crosses river of width 1 km long
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply