MENU

A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s

A Cricket Ball Of Mass 250 G Collides With A Physics Question

A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s and returns with same velocity within 0.01 seconds. The force acted on bat is

Options

(a) 25 N
(b) 50 N
(c) 250 N
(d) 500 N

Correct Answer:

500 N

Explanation:

Initial speed(u)=-10m/s
Final speed(v)= 10m/s
Mass (m)= 0.25kg
Time= 0.01 s

v=u+at
20= at
a= 2000 m/s²

F= ma
F= 0.25 x 2000
F= 25×20
F= 500 N

Related Questions:

  1. A police jeep is chasing a culprit going on a motorbike.The motorbike crosses
  2. If v is the speed of sound in air, then the shortest length of the closed pipe
  3. Resistances n, each r Ω, when connected in parallel give an equivalent resistance
  4. The intensity of magnetisation of a bar magnet is 5×10⁴ Am⁻¹. The magnetic length
  5. If threshold wevelength for sodium is 6800 Å, the work function will be

Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*