| ⇦ |
| ⇨ |
A coil has resistance 30 ohm and inductive reactance 20 ohm at 50 Hz frequency. If an ac source, of 200 volt, 100 Hz, is connected across the coil, the current in the coil will be
Options
(a) 4.0 A
(b) 8.0 A
(c) 20 / √13 A
(d) 2.0 A
Correct Answer:
4.0 A
Explanation:
If ? = 50 x 2π then ?L = 20Ω
If ?’ = 100 x 2π then ?’L = 40Ω
I = 200 / Z = 200 / √ R² + (?’L)²
= 200 / √ (30)² + (40)²
I = 4 A
Related Questions: - Light propagates rectilinearly because of its
- A transformer having efficiency of 90% is working on 200 V and 3kW power supply
- The minimum number of NAND gates used to construct an OR gate is
- A plane wave of wavelength 6250Å is incident normally on a slit of width 2×10⁻² cm.
- Dimensions formula for surface tension is
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Light propagates rectilinearly because of its
- A transformer having efficiency of 90% is working on 200 V and 3kW power supply
- The minimum number of NAND gates used to construct an OR gate is
- A plane wave of wavelength 6250Å is incident normally on a slit of width 2×10⁻² cm.
- Dimensions formula for surface tension is
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply