| ⇦ |
| ⇨ |
A certain mass of gas occupies a volume of 300 c.c. at 27⁰C and 620 mm pressure.The volume of this gas at 47⁰C and 640 mm pressure will be
Options
(a) 400 c.c.
(b) 350 c.c.
(c) 310 c.c.
(d) 510 c.c.
Correct Answer:
310 c.c.
Explanation:
V₁ = 300 cc, V₂ = ?, P₁ = 620 mm , P₂ = 640 mm. T₁ = 27 + 273 = 300 K, T₂ = 47 + 273 = 320. From the relationship, P₁V₁ / T₁ = P₂V₂ / T₂. ⇒ V₂ = 620 * 300 * 320 / 300 * 640 = 310 c.c
Related Questions: - In Kjeldahl’s method,ammonia from 5g of food neutralizes 30 cm3 of 0.1 N acid.
- Which of the following exists as zwitter ion
- 8.2 L of an ideal gas weight 9.0 gm at 300 K and 1 atm pressure
- The secondary precursors of photochemical smog are
- The process associated with sodium carbonate manufacture is known as….process
Topics: States of Matter Gases and Liquids
(80)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In Kjeldahl’s method,ammonia from 5g of food neutralizes 30 cm3 of 0.1 N acid.
- Which of the following exists as zwitter ion
- 8.2 L of an ideal gas weight 9.0 gm at 300 K and 1 atm pressure
- The secondary precursors of photochemical smog are
- The process associated with sodium carbonate manufacture is known as….process
Topics: States of Matter Gases and Liquids (80)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply