| ⇦ |
| ⇨ |
A capacitor having a capacity of 2 μF is charged to 200V and then the plates of the capacitor are connected to a resistance wire. The heat produced in joule will be
Options
(a) 2×10⁻²
(b) 4×10⁻²
(c) 4×10⁴
(d) 4×10¹⁰
Correct Answer:
4×10⁻²
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected
- Three identical spheres, each of mass 3 kg are placed touching each other
- Which of the following combinations should be selected for better tuning of an L-C-R
- A particle moves in xy plane according to the equation x = 4t² + 5t + 16 and y = 5t
- A heavy uniform chain lies on a horizontal top table.If the coefficient of friction
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected
- Three identical spheres, each of mass 3 kg are placed touching each other
- Which of the following combinations should be selected for better tuning of an L-C-R
- A particle moves in xy plane according to the equation x = 4t² + 5t + 16 and y = 5t
- A heavy uniform chain lies on a horizontal top table.If the coefficient of friction
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply