| ⇦ |
| ⇨ |
A body of mass 2 kg travels according to the law x(t)=pt+qt²+rt³,where p=3 m/s,q=4 m/s² and r=5 m/s³.The force acting on the body at t=2 s is
Options
(a) 136 N
(b) 134 N
(c) 158 N
(d) 68 N
Correct Answer:
136 N
Explanation:
m = 2 kg, x = pt + qt² + rt³
⇒ dx/dt = p + 2qt + 3rt²
d²x/dt² = 2q + 6rt = acceleration(a)
At t=2s,
a = 2q +12r = 2 x 4 + 12 x 5
= 68 m/s²
F=ma = 2 x 68 = 136 N.
Related Questions: - A ball is dropped from a height of 20 cm. Ball rebounds to a height of 10cm
- An A.C source is rated at 220 V, 50 Hz. The time taken for voltage to change
- A radioactive sample S₁ having an activity of 5 μCi has twice the number of nuclei
- In communication with help of antenna if height is doubled then the range
- A potentiometer wire of length L and a resistance r are connected in series with
Topics: Laws of Motion
(103)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A ball is dropped from a height of 20 cm. Ball rebounds to a height of 10cm
- An A.C source is rated at 220 V, 50 Hz. The time taken for voltage to change
- A radioactive sample S₁ having an activity of 5 μCi has twice the number of nuclei
- In communication with help of antenna if height is doubled then the range
- A potentiometer wire of length L and a resistance r are connected in series with
Topics: Laws of Motion (103)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply