⇦ | ![]() | ⇨ |
A body of mass 1 kg is thrown upwards with a velocity 20 m/s. It momentarily comes to rest after attaining a height of 18 m. How much energy is lost due to air friction? (g = 10 m/s²)
Options
(a) 30 J
(b) 40 J
(c) 10 J
(d) 20 J
Correct Answer:
20 J
Explanation:
When the body is thrown upwards. its K.E is converted into P.E. The loss of energy due to air friction is the difference of K.E and P.E
1/2 mv² – mgh = 1/2 x 1 x 400 – 1 x 18 x 10
= 200 – 180 = 20 J
Related Questions:
- The electrons are emitted in the photoelectric effect from a metal surface
- The angle of a prism is A. One of its refracting surfaces is silvered
- A source of light is placed at a distance of 50 cm from a photocell and the stopping
- In India, electricity is supplied for domestic use at 200V. It is supplied at 110 V
- A body of mass 2 kg travels according to the law x(t)=pt+qt²+rt³
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply