| ⇦ |
| ⇨ |
A beam of light of wavelength 600 nm from a distant source falls on a single slit 1 mm wide and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 2 m away. The distance between the first dark fringes on either side of the central bright fringe is
Options
(a) 1.2 cm
(b) 1.2 mm
(c) 2.4 cm
(d) 2.4 mm
Correct Answer:
2.4 mm
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Vectors A⃗, B⃗ and C⃗ are such that A⃗ . B⃗ = 0 and A⃗ . C⃗ = 0 Then the vector parallel
- Sodium and copper have work function 2.3 eV and 4.5 eV respectively
- A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.
- When 4 A current flows for 2 min in an electroplating experiment,
- If the feedback voltage is increased in a negative feedback amplifier, then
Topics: Wave Optics
(101)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Vectors A⃗, B⃗ and C⃗ are such that A⃗ . B⃗ = 0 and A⃗ . C⃗ = 0 Then the vector parallel
- Sodium and copper have work function 2.3 eV and 4.5 eV respectively
- A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.
- When 4 A current flows for 2 min in an electroplating experiment,
- If the feedback voltage is increased in a negative feedback amplifier, then
Topics: Wave Optics (101)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply