| ⇦ |
| ⇨ |
300 mL of a gas at 27⁰C is cooled to -3⁰C at constant pressure. The final volume is
Options
(a) 350 L
(b) 270 mL
(c) 540 L
(d) 135 mL
Correct Answer:
270 mL
Explanation:
At constant pressure V₁ / T₁ = V₂ / T₂ (Charle’s law)
T₁ = 27°C = 27 + 273 = 300 K
T₂ = -3°C = -3 + 273 = 270K
V₂ = V₁T₂ / T₁ = (300 × 270) / 300 = 270 mL
Related Questions: - Aromatic hydrocarbon shows mostly
- The number of structural isomers possible from the molecular formula C₃H₉N is
- A sugar that is not a disaccharide among the following is
- Nitrobenzene gives N-phenylhydroxylamine by
- ³⁵₁₇Cl and ³⁷₁₇Cl are two isotopes of chlorine. If average atomic weight is 35.5
Topics: States of Matter Gases and Liquids
(80)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Aromatic hydrocarbon shows mostly
- The number of structural isomers possible from the molecular formula C₃H₉N is
- A sugar that is not a disaccharide among the following is
- Nitrobenzene gives N-phenylhydroxylamine by
- ³⁵₁₇Cl and ³⁷₁₇Cl are two isotopes of chlorine. If average atomic weight is 35.5
Topics: States of Matter Gases and Liquids (80)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Acc to Charle’s law V1T2= V2 T1
V=300 ml
T1=27°C=27+273K=300K
V2=?
T2= 273-3°C=270K
V1T2= V2T1
300×270=V2×300
V2=270ml