| ⇦ |
| ⇨ |
1.0 g of magnesium is burnt with 0.56 g O₂ in a closed vessel.Which reactant is left in excess and how much? (At.wt.Mg=24, O=16)
Options
(a) Mg,0.16g
(b) O₂,0.16g
(c) Mg,0.44g
(d) O₂,0.28g
Correct Answer:
Mg,0.16g
Explanation:
Initially Mg +1/2 O₂→MgO (or)
1/24 mole 0.56/32 mole
0.0416 mole 0.0175 mole
(0.0416-2 ×0.0175) (2 ×0.0175) mole
=0.0066 mole
mass of Mg=0.0066 ×24
=0.158 ≈ 0.16g
Related Questions: - How many unpaired electrons are present in ground state for Fe²⁺(Z=26)
- SO₂ reacts with Cl in sunlight to form
- Aspirin is an
- Which of the following metal is not ferromagnetic
- When ethyl alcohol (C₂H₅OH) reacts with thionyl chloride in the presence of
Topics: Some Basic concepts of Chemistry
(5)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- How many unpaired electrons are present in ground state for Fe²⁺(Z=26)
- SO₂ reacts with Cl in sunlight to form
- Aspirin is an
- Which of the following metal is not ferromagnetic
- When ethyl alcohol (C₂H₅OH) reacts with thionyl chloride in the presence of
Topics: Some Basic concepts of Chemistry (5)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply