| ⇦ |
| ⇨ |
0.4 g of silver salt of a monobasic organic acid gave 0.26 g pure silver on ignition. The molecular weight of the acid is (atomic weight of silver = 108)
Options
(a) 59
(b) 72
(c) 90
(d) 104
Correct Answer:
59
Explanation:
Mass of silver salt = 0.4g.Mass of silver = 0.26 g. Eq.mass of silver salt/Eq.mass of silver = mass of silver salt/mass of silver. Eq.mass of silver salt = 0.4/0.26×108. E + 108 – 1 = 0.4/0.26×108. Therefore = 59.15.
Related Questions: - An organic compound contains 40%C, 6.66% H and rest oxygen .its vapour density
- N₂ gas will not be evolved upon reaction of HNO₂ with which of the following
- Magnetic moment of (NH₄)₂[MnBr₄] is ___ BM
- Shape of Fe(CO)₅ is
- For making distinction between 2-pentanone and 3-pentanone the reagent to be
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry
(124)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An organic compound contains 40%C, 6.66% H and rest oxygen .its vapour density
- N₂ gas will not be evolved upon reaction of HNO₂ with which of the following
- Magnetic moment of (NH₄)₂[MnBr₄] is ___ BM
- Shape of Fe(CO)₅ is
- For making distinction between 2-pentanone and 3-pentanone the reagent to be
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry (124)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply