| ⇦ |
| ⇨ |
0.4 g of silver salt of a monobasic organic acid gave 0.26 g pure silver on ignition. The molecular weight of the acid is (atomic weight of silver = 108)
Options
(a) 59
(b) 72
(c) 90
(d) 104
Correct Answer:
59
Explanation:
Mass of silver salt = 0.4g.Mass of silver = 0.26 g. Eq.mass of silver salt/Eq.mass of silver = mass of silver salt/mass of silver. Eq.mass of silver salt = 0.4/0.26×108. E + 108 – 1 = 0.4/0.26×108. Therefore = 59.15.
Related Questions: - Reaction of methyl bromide with aqueous sodium hydroxide involves
- The ability of a given substance to assume two or more crystalline structure is
- The correct order of decreasing acidic nature of H₂O,ROH,CH≡CH and NH₃ is
- The radius of hydrogen atom in the ground state is 0.53 Å. The radius
- Which has highest pH
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry
(124)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Reaction of methyl bromide with aqueous sodium hydroxide involves
- The ability of a given substance to assume two or more crystalline structure is
- The correct order of decreasing acidic nature of H₂O,ROH,CH≡CH and NH₃ is
- The radius of hydrogen atom in the ground state is 0.53 Å. The radius
- Which has highest pH
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry (124)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply