| ⇦ |
| ⇨ |
Which of the following transitions will have highest emission wavelength?
Options
(a) n=2 to n=1
(b) n=1 to n=2
(c) n=2 to n=5
(d) n=5 to n=2
Correct Answer:
n=5 to n=2
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - If 10000 V is applied across an X-ray tube, what will be the ratio of de-Broglie
- An engine has an efficiency of 1/6. When the temperature of sink is reduced
- The ratio of the radii or gyration of a circular disc to that of a circular ring
- The mass of a ⁷₃ Li nucleus is 0.042 u less than the sum of the masses of all its nucleons
- In a double slit experiment, the two slits are 1mm apart and the screen is placed 1 m
Topics: Atoms and Nuclei
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If 10000 V is applied across an X-ray tube, what will be the ratio of de-Broglie
- An engine has an efficiency of 1/6. When the temperature of sink is reduced
- The ratio of the radii or gyration of a circular disc to that of a circular ring
- The mass of a ⁷₃ Li nucleus is 0.042 u less than the sum of the masses of all its nucleons
- In a double slit experiment, the two slits are 1mm apart and the screen is placed 1 m
Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply