| ⇦ |
| ⇨ |
An open pipe resonates with a tuning fork of frequency 500 Hz. It is observed that two successive nodes are formed at distances 16 cm and 46 cm from the open end. The speed of sound in air in the pipe is
Options
(a) 230 m/s
(b) 300 m/s
(c) 320 m/s
(d) 360 m/s
Correct Answer:
300 m/s
Explanation:
Two successive modes are separated by λ/2. λ/2 = (46-16)=30 λ=60 cm=0.6 m v=nλ=500×0.6=300 m/s.
Related Questions: - A magnetic field of 1600 A/m produces a magnetic flux of 2.4 x 10⁻⁵ Wb
- If α (current gain) of transistor is 0.98, then what is the value of β
- In a primary coil 5 A current is flowing on 220 V. In the secondary coil 2200 V
- The time period of a mass suspended from a spring is T. If the spring is cut into four
- A hollow sphere of charge does not produce an electric field at any
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A magnetic field of 1600 A/m produces a magnetic flux of 2.4 x 10⁻⁵ Wb
- If α (current gain) of transistor is 0.98, then what is the value of β
- In a primary coil 5 A current is flowing on 220 V. In the secondary coil 2200 V
- The time period of a mass suspended from a spring is T. If the spring is cut into four
- A hollow sphere of charge does not produce an electric field at any
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Question explain
Two successive modes are separated by λ/2. λ/2 = (46-16)=30 λ=60 cm=0.6 m v=nλ=500×0.6=300 m/s.