| ⇦ |
| ⇨ |
A wire is suspended vertically from one of its ends is stretched by attaching a weight of 200 N to the lower end. The weight stretches the wire by 1 mm. Then the elastic energy stored in the wire is
Options
(a) 0.2 J
(b) 10 J
(c) 20 J
(d) 0.1 J
Correct Answer:
0.1 J
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A tuning fork A produces 4 beats per second with another tuning fork B of frequency
- Three masses are placed on the x-axis : 300 g at origin, 500 g at x = 40 cm
- If capillary experiment is performed in vaccum, then a liquid under the condition
- An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.
- The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is
Topics: Properties of Bulk Matter
(130)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A tuning fork A produces 4 beats per second with another tuning fork B of frequency
- Three masses are placed on the x-axis : 300 g at origin, 500 g at x = 40 cm
- If capillary experiment is performed in vaccum, then a liquid under the condition
- An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.
- The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is
Topics: Properties of Bulk Matter (130)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply