| ⇦ |
| ⇨ |
If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink temperature at 27⁰C, its efficiency will be
Options
(a) 40%
(b) 10%
(c) 67%
(d) 50%
Correct Answer:
40%
Explanation:
Efficiency of a Carnot engine η = 1 – (T₂ / T₁)
where T₁ is the temperature of the source and T₂ is the temperature of the sink.
Here, T₁ = 227°C = 500 K
T₂ = 27°C = 300 K
.·. η = 1 – (300/500) = 2/5 = 40 %.
Related Questions: - In potentiometer experiment, a cell of emf 1.25V gives balancing length of 30 cm
- Two point white dots are 1 mm apart on a black paper.
- Two metallic spheres of radii 1 cm and 3 cm are given charges of -1 x 10⁻² C
- Which one of the following statement is FALSE ?
- An object is 8 cm high. It is desired to form a real image 4 cm high at 60 cm from
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In potentiometer experiment, a cell of emf 1.25V gives balancing length of 30 cm
- Two point white dots are 1 mm apart on a black paper.
- Two metallic spheres of radii 1 cm and 3 cm are given charges of -1 x 10⁻² C
- Which one of the following statement is FALSE ?
- An object is 8 cm high. It is desired to form a real image 4 cm high at 60 cm from
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply