| ⇦ |
| ⇨ |
An object is attached to the bottom of a light vertical spring and set vibrating. The maximum speed of the object is 15cm/sec and the period is 628 mili-sec. The amplitude of the motion in cm is
Options
(a) 3
(b) 2
(c) 1.5
(d) 1
Correct Answer:
1.5
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The coefficient of performance of a Carnot refrigerator working between 30⁰C and 0⁰C is
- An object is placed 30 cm away from a convex lens of focal length 10 cm and a sharp
- The Bohr model of atoms
- A particle moves in a straight line with a constant acceleration
- The electromagnetic theory of light failed to explain
Topics: Oscillations
(58)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The coefficient of performance of a Carnot refrigerator working between 30⁰C and 0⁰C is
- An object is placed 30 cm away from a convex lens of focal length 10 cm and a sharp
- The Bohr model of atoms
- A particle moves in a straight line with a constant acceleration
- The electromagnetic theory of light failed to explain
Topics: Oscillations (58)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Vmax=Aω A=v/ω ω=2π/T ω=2*3.14/628*10^-3 ω=10 A=15/10 A=1.5