| ⇦ |
| ⇨ |
Height of geostationary satellite is
Options
(a) 16000 km
(b) 22000 km
(c) 28000 km
(d) 36000 km
Correct Answer:
36000 km
Explanation:
The principle of the geostationary satellite is its period of rotation is the same of the earth.
h = {T²R²g/4π²}¹/₃ – R ——-(1)
Since period of revolution of earth T = 24 Hour = 24 x 3600 s;
radius of earth R = 6400 km and g = 9.8 ms⁻² = 0.0098 km s⁻²
substituting this value in equation (1) we get,
h = {(24×3,600)²x6,400²x0.0098/4π²}¹/₃ – 6,400
h = 35,930 km
The value 35,930km is close to 36000 km.
Related Questions: - In potentiometer experiment, a cell of emf 1.25V gives balancing length of 30 cm
- In nuclear fission, the percentage of mass converted into energy is about
- An ac voltage is applied to a resistance R and an inductor L in series
- If white light is used in Young’s double slit experiment
- If seperation between screen and source is increased by 2%. What would be the effect
Topics: Gravitation
(63)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In potentiometer experiment, a cell of emf 1.25V gives balancing length of 30 cm
- In nuclear fission, the percentage of mass converted into energy is about
- An ac voltage is applied to a resistance R and an inductor L in series
- If white light is used in Young’s double slit experiment
- If seperation between screen and source is increased by 2%. What would be the effect
Topics: Gravitation (63)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply