| ⇦ |
| ⇨ |
A cricketer catches a ball of mass 150 g in 0.1 sec moving with speed 20 m/s. Then he experiences force of
Options
(a) 30 N
(b) 3 N
(c) 0.3 N
(d) 0.03 N
Correct Answer:
30 N
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - In photoelectric effect, the photoelectric current
- The length of an elastic string is a metre when the longitudinal tension is 4N and b
- The time of reverberation of a room A is one second. What will be the time (in seconds)
- In depletion layer of unbiased P-N junction
- In stretching a spring by 2 cm, energy stored is given by U. Had is been stretched
Topics: Laws of Motion
(103)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In photoelectric effect, the photoelectric current
- The length of an elastic string is a metre when the longitudinal tension is 4N and b
- The time of reverberation of a room A is one second. What will be the time (in seconds)
- In depletion layer of unbiased P-N junction
- In stretching a spring by 2 cm, energy stored is given by U. Had is been stretched
Topics: Laws of Motion (103)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

m=150g=0.150kg , a=v/t=20/0.1=200 ms-2
F=ma
=0.150*200
=30N