| ⇦ |
| ⇨ |
A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50. The distance between the two lenses in normal adjustment will be
Options
(a) 96 cm
(b) 98 cm
(c) 102 cm
(d) 104 cm
Correct Answer:
98 cm
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - In which of the following systems will the radius of the first orbit (n=1) be minimum?
- The earth radiates in the infrared region of the spectrum. The spectrum is correctly
- what is the electric potential at a distance of 9cm from 3nC?
- A certain current on passing through a galvanometer produces a deflection
- The electron of a hydrogen atom revolves round the proton in a circular
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In which of the following systems will the radius of the first orbit (n=1) be minimum?
- The earth radiates in the infrared region of the spectrum. The spectrum is correctly
- what is the electric potential at a distance of 9cm from 3nC?
- A certain current on passing through a galvanometer produces a deflection
- The electron of a hydrogen atom revolves round the proton in a circular
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50. The distance between the two lenses in normal adjustment will be
Options
(a) 96 cm
(b) 98 cm
(c) 102 cm
(d) 104 cm
Ans:
fo= 100 cm
M=50
fo/fe = 50
fe=100/fo
fe=2
L=fo-fe
L=100-2
L=98cm