A boy standing at top of a tower of 20 m height drops a stone

A Boy Standing At Top Of A Tower Of 20 Physics Question

A boy standing at top of a tower of 20 m height drops a stone.assuming g=10 ms⁻²,the velocity with which it hits the ground is

Options

(a) 20 m/s
(b) 40 m/s
(c) 5 m/s
(d) 10 m/s

Correct Answer:

20 m/s

Explanation:

Let, v²=u²+2gh
v= is the final velocity
u= is the initial velocity
g= is the acceleration
h= is the distance
Then, u =0
.·. v²=0²+2gh
v=√2gh
Given, g=10 m/s², h=20 m
.·. v=√2x10x20
v=20 m.

Related Questions:

  1. Two particles A and B, move with constant velocities V₁ and V₂. At the initial
  2. An electric kettle takes 4A current at 220 V. How much time will it take to boil 1 kg
  3. If the pressure of gas is increased from 1.01×10⁵ Pa to 1.165×10⁵ Pa and volume
  4. A particle is moving with a uniform velocity along a straight line path
  5. A sound source is moving towards a stationary listener with 1/10th of the speed

Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*