| ⇦ |
| ⇨ |
What will be the ratio of the distance moved by a freely falling body from rest in 4th and 5th seconds of journey?
Options
(a) 4 : 5
(b) 7 : 9
(c) 16 : 25
(d) 1 : 1
Correct Answer:
7 : 9
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A linear aperture whose width is 0.02 cm is placed immediately in front of a lens
- In a transistor the collector current is always less than the emitter current
- When a beam of light is used to determine the position of an object,
- The number of photons of wavelength of 540 nm emitted per second by an electric bulb
- A motor-cyclist drives a motor cycle in a vertical circle. His minimum velocity
Question Type: Apply
(15)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Motion in Plane
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A linear aperture whose width is 0.02 cm is placed immediately in front of a lens
- In a transistor the collector current is always less than the emitter current
- When a beam of light is used to determine the position of an object,
- The number of photons of wavelength of 540 nm emitted per second by an electric bulb
- A motor-cyclist drives a motor cycle in a vertical circle. His minimum velocity
Question Type: Apply (15)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Motion in Plane (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

By using,
Snth=u+a/2 (2n-1)=0+a/2 (2×4-1)=7a/2
Again,s=u+a/2 (2n-1)=0+a/2 (2×5-1)=9a/2
Now,S1:S2=7a/2:9a/2=7:9