Standard enthalpy of vaporisation Δvap H⁰ for water at 100⁰C is 40.66 kJ mol⁻¹.

Standard Enthalpy Of Vaporisation Vap H For Water At 100c Chemistry Question

Standard enthalpy of vaporisation Δvap H⁰ for water at 100⁰C is 40.66 kJ mol⁻¹. The internal energy of vaporisation of water at 100⁰C (in kJ mol⁻¹) is

Options

(a) 37.56
(b) -43.76
(c) 43.76
(d) 40.66

Correct Answer:

37.56

Explanation:

ΔvapH⁰ = 40.66 kJ mol⁻¹,
T = 100 + 273 = 373K,
ΔE = ? , ΔH = ΔE + Δn(g)RT ⇒
ΔE = ΔH – Δn(g) RT,
Δn(g) = number of gaseous moles of products – number of gaseous moles of reactants, H₂O(l) ⇌ H₂O(g), Δn(g) = 1 – 0 = 1, ΔE = ΔH -RT , ΔE = ( 40.66 X 10³) – (8.314 X 373), ΔE = 37559 J/mol or 37.56 kJ/mol.

Related Questions:

  1. Which of the following statements is true for the electrochemical Daniel cell
  2. The molecular of CO₂ has angle 180°.It can be explained on the basis of
  3. The base present in DNA, but not RNA is
  4. Magnesium does not decompose in
  5. Maximum number of electrons in a subshell with l=3 and n=4 is

Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Chemistry (2512)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*