If emf induced in a coil is 2 V by changing the current in it from 8 A to 6 A

If Emf Induced In A Coil Is 2 V By Physics Question

If emf induced in a coil is 2 V by changing the current in it from 8 A to 6 A in 2×10⁻³ s, then the coefficient of self-induction is

Options

(a) 2×10⁻³ H
(b) 10⁻³ H
(c) 0.5×10⁻³ H
(d) 4×10⁻³H

Correct Answer:

2×10⁻³ H

Explanation:

Induced emf, e = 2 V

i₁ = 8 A, i₂ = 6 A

∆t = 2 × 10⁻³ s

Coefficient of self-induction, L = e / (∆i/∆t)

= -2 / [(6-2) / 2 × 10⁻³]

= (-2 × 2 × 10⁻³) / -2

= 2 × 10⁻³ H

Related Questions:

  1. A ship of mass 3 x 10⁷ kg initially at rest is pulled by a force of 5 x 10⁴ N through
  2. The string of a pendulum is horizontal.The mass of bob attached to it is m
  3. Two satellites of earth, S₁ and S₂ are moving in the same orbit. The mass of S₁
  4. At what height h above earth, the value of g becomes g/2 (where R=radius of earth)?
  5. A polarised light of intensity I₀ is passed through another polariser whose pass axis

Topics: Electromagnetic Induction (76)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*