When 1 kg of ice at 0⁰C melts to water at 0⁰C, the resulting change in its entropy

When 1 kg of ice at 0⁰C melts to water at 0⁰C, the resulting change in its entropy, taking latent heat of ice to be 80 cal/⁰C, is

Options

(a) 273 cal/K
(b) 8 x 104 cal/K
(c) 80 cal/K
(d) 293 cal/K

Correct Answer:

293 cal/K

Explanation:

Change in entropy is given by
dS = dQ / T or ∆S = ∆Q / T = mLf / 273
∆S = 1000 x 80 / 273 = 293cal / K

admin:

Related Questions

  1. The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle
  2. In which of the following systems will the radius of the first orbit (n=1) be minimum?
  3. An air core coil and an electric bulb are connected in series with an AC source.
  4. A 100Ω resistance and a capacitor of 100Ω reactance are connected in series
  5. The decreasing order of wavelength of infrared, microwave, ultraviolet and gamma