Using the Gibb’s energy change,ΔG⁰ = +63.3 kJ, for the following reaction

Using The Gibbs Energy Changeg 633 Kj For The Chemistry Question

Using the Gibb’s energy change,ΔG⁰ = +63.3 kJ, for the following reaction ,Ag₂CO₃(s) ⇌ 2Ag⁺(aq) + CO₃²⁻(aq) the Ksp of Ag₂CO₃(s) in water at 25⁰C is

Options

(a) 3.2 ˣ 10⁻²⁶
(b) 8.0 ˣ 10⁻¹²
(c) 2.9 ˣ 10⁻³
(d) 7.9 ˣ 10⁻²

Correct Answer:

8.0 ˣ 10⁻¹²

Explanation:

∆G°=-2.303RT log KSP
here K=[Ag⁺]² [CO₃⁻⁻] =K (sp)
.·. 63.3×10⁻³=-2.303×8.314 ×298 log K(sp)
.·. log K(sp) = -63.3×10⁻³/5705.8 =-11.09
.·. K(sp) = Antilog(-11.09) = 8×10⁻¹².

Related Questions:

  1. In a buffer solution containing equal concentration of B⁻ and HB,
  2. Three dimensional molecules with cross links are formed in the case of a
  3. when a manganous salt is fused with a mixture of KNO₃ and solid NaOH
  4. The diagonal partner of element B is
  5. The solubility product of a sparingly soluble salt AX₂ is 3.2 ˣ 10⁻¹¹.

Topics: Equilibrium (104)
Subject: Chemistry (2512)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*