| ⇦ |
| ⇨ |
Two resistors of 6Ω and 9Ω are connected in series to a 120 V source. The power consumed by 6Ω resistor is
Options
(a) 384Ω
(b) 616Ω
(c) 1500Ω
(d) 1800Ω
Correct Answer:
384Ω
Explanation:
Equivalent resistance in series = 6 + 9 = 15 Ω
Current flow in circuit, i = V / R = 120 / 15 = 8 A
Voltage in 6Ω resistor, V = iR = 8 × 6 = 48 V
Power consumed by 6Ω resistor,
P = V² / R = (48 × 48) / 6 = 8 × 48 = 384 W
Related Questions: - Out of the following which pair of quantities does not have same dimensions?
- The charge flowing through a resistance R varies with time t as Q=at-bt²,
- A galvanometer of resistance 50Ω is connected to a battery of 3 V along with a resistance
- The threshold wavelength for photoelectric effect of a metal is 6500 Å. The work function
- As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Out of the following which pair of quantities does not have same dimensions?
- The charge flowing through a resistance R varies with time t as Q=at-bt²,
- A galvanometer of resistance 50Ω is connected to a battery of 3 V along with a resistance
- The threshold wavelength for photoelectric effect of a metal is 6500 Å. The work function
- As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron
Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply