The weight of a body on surface of earth is 12.6 N. When it is raised to a height

The weight of a body on surface of earth is 12.6 N. When it is raised to a height half the radius of earth its weight will be

Options

(a) 2.8 N
(b) 5.6 N
(c) 12.6 N
(d) 25.2 N

Correct Answer:

5.6 N

Explanation:

Weight of body on the surface of earth, mg=12.6 N
At height h, the value of g’ is given by
g’=g (R/R+(R/2))²
=g 4/9
Weight at height, h=mg 4/9
h=12.6×4/9 =5.6 N

admin:

Related Questions

  1. The potential differences across the resistance, capacitance and inductance
  2. A boat of mass 40 kg is at rest.A dog of mass 4 kg moves in the boat
  3. The velocity of sound is V, in air. If the density of air is increased to four times
  4. A body takes 5 minute for cooling from 50⁰C to 40⁰C. Its temperature
  5. The motion of a particle along a straight line is described by equation