| ⇦ |
| ⇨ |
The voltage of an a.c.supply varies with time (t) as V=120 sin 100 πt cos 100 πt the maximum voltage and frequency are respectively
Options
(a) 120 V and 100 Hz
(b) 120√2 v and 100 Hz
(c) 60 V and 200 Hz
(d) 60 V and 100 Hz
Correct Answer:
60 V and 100 Hz
Explanation:
V = 120 sin 100 πt cos 100 πt
= 60 × 2 sin 100 πt cos 100 πt
= 60 × sin 200 πt
V(max) = 60 V
ω = 200 π
⇒ 2πf = 200 π
⇒ f = 100 Hz
⇒ 60 V and 100 Hz
Related Questions: - Two satellites of earth, S₁ and S₂ are moving in the same orbit. The mass of S₁
- The molecular weight of a gas is 44. The volume occupied by 2.2 g of this gas
- The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is
- If the terminal speed of a sphere of gold (density=19.5 kg/m³) is 0.2 m/s
- When an input signal 1 is applied to a NOT gate, then its output is
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Two satellites of earth, S₁ and S₂ are moving in the same orbit. The mass of S₁
- The molecular weight of a gas is 44. The volume occupied by 2.2 g of this gas
- The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is
- If the terminal speed of a sphere of gold (density=19.5 kg/m³) is 0.2 m/s
- When an input signal 1 is applied to a NOT gate, then its output is
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply