| ⇦ |
| ⇨ |
The voltage of an a.c.supply varies with time (t) as V=120 sin 100 πt cos 100 πt the maximum voltage and frequency are respectively
Options
(a) 120 V and 100 Hz
(b) 120√2 v and 100 Hz
(c) 60 V and 200 Hz
(d) 60 V and 100 Hz
Correct Answer:
60 V and 100 Hz
Explanation:
V = 120 sin 100 πt cos 100 πt
= 60 × 2 sin 100 πt cos 100 πt
= 60 × sin 200 πt
V(max) = 60 V
ω = 200 π
⇒ 2πf = 200 π
⇒ f = 100 Hz
⇒ 60 V and 100 Hz
Related Questions: - In the given figure, a diode D is connected to an external resistance R=100 Ω
- A solid which is transparent to visible light and whose conductivity increases
- The voltage gain of an amplifier with 9% negative feedback is 10.
- Two metal spheres of radii 0.01m and 0.02m are given a charge of 15mC and 45mC
- A particle of mass ‘m’ is kept at rest at a height 3R from the surface of earth
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In the given figure, a diode D is connected to an external resistance R=100 Ω
- A solid which is transparent to visible light and whose conductivity increases
- The voltage gain of an amplifier with 9% negative feedback is 10.
- Two metal spheres of radii 0.01m and 0.02m are given a charge of 15mC and 45mC
- A particle of mass ‘m’ is kept at rest at a height 3R from the surface of earth
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply