The radius of curvature of a convave mirror is 24 cm and the imager is magnified

The radius of curvature of a concave mirror is 24 cm and the imager is magnified by 1.5 times. The object distance is

Options

(a) 20 cm
(b) 8 cm
(c) 16 cm
(d) 24 cm

Correct Answer:

20 cm

Explanation:

R = -24 cm, f = -12 cm, m = 1.5
(1 / v) + (1 / u) = 1 / f
.·. u = 20 cm.

admin:

View Comments (1)

  • given that
    R=24 cm
    f=R/2=24/2=12 cm
    and m= -v/u = -3/2........(1)
    v=3/2 u .............(2)
    from mirror equation,
    1/v+1/u=1/f................(3)
    putting the value of f and v in equation (3) we get,
    2/3u+1/u=1/12
    3u=60
    u=20 cm

Related Questions

  1. Two waves are represented by the equations y₁ = a sin (?t + kx + 0.57) m
  2. The molar specific heats of an ideal gas at constant pressure and volume are denoted
  3. An electron in hydrogen atom makes a transition n₁ → n₂
  4. A block of 2 kg is kept on the floor. The coefficient of static friction is 0.4
  5. Number of electrons in one mC charge, given e=1.6×10⁻¹⁹ C, will be