The primary of a transformer when connected to a dc battery of 10 volt draws a current

The primary of a transformer when connected to a dc battery of 10 volt draws a current of 1mA. The number of turns of the primary and secondary windings are 50 and 100 respectively. The voltage in the secondary and the current drawn by the circuit in the secondary are respectively

Options

(a) 20 V and 0.5 mA
(b) 20 V and 2.0 mA
(c) 10 V and 0.5 mA
(d) zero and therefore no current

Correct Answer:

zero and therefore no current

Explanation:

A transformer is essentially an AC device. DC sources so no mutual induction between coils E₂ = 0 and I₂ = 0

admin:

Related Questions

  1. A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k
  2. A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force
  3. Which is correct relation?
  4. A capacitor is used to store 24 watt hour of energy at 1200 volt.
  5. In a uniform circular motion, work done in one complete rotation is