⇦ | ![]() | ⇨ |
The mass of an object changes from 0.002 g to 0.00025 g in a time period of 1500 years.The half-life of the object is
Options
(a) 500 yrs
(b) 850 yrs
(c) 700 yrs
(d) 1000 yrs
Correct Answer:
500 yrs
Explanation:
Here, N₀ = 0.002 g, N = 0.00025 g. t = 1500 years.
Now , k = 2.303 / t log N₀ / N = 2.303 / 1500 log (0.002 / 0.00025).
t (1/2) = 0.6993 / k = 500 years.
Related Questions:
- Which one of the following is called a carbylamine
- The most effective electrolyte for the coagulation of As₂S₃ sol is
- The catalyst SnCl₂ / HCl is used in
- The most probable radius (in pm) for finding the electron in He⁺ is
- Which one of the following elements has the maximum electron affinity?
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics
(87)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply