| ⇦ |
| ⇨ |
The heat of combustion of carbon to CO₂ is -393.5 kJ/mol. The heat released upon formation of 35.2 g of CO₂ from carbon and oxygen gas is
Options
(a) 315 kJ
(b) -630 kJ
(c) -3.15 kJ
(d) -315 kJ
Correct Answer:
315 kJ
Explanation:
Given: C + O₂ → CO₂, ΔH = – 393.5 kJ/mol. Amount of heat realeased on formation of 44 g CO₂ = 393.5 KJ. Amount of heat released on formation of 35.2 g CO₂ = 393.5 / 44 * 35.2 = 314.8 ≈ 315 kJ.
Related Questions: - Chinese white is
- Which of the following is an azo dye
- In the extraction of copper from its sulphide ore, the metal is finally obtained
- When 10 mL of 0.1 M acetic acid (pKa = 5.0 ) is titrated against 10mL of 0.1 M
- How many P = O bond present in (HPO₃)₃
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Chinese white is
- Which of the following is an azo dye
- In the extraction of copper from its sulphide ore, the metal is finally obtained
- When 10 mL of 0.1 M acetic acid (pKa = 5.0 ) is titrated against 10mL of 0.1 M
- How many P = O bond present in (HPO₃)₃
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply