The electric potential at the surface of an atomic nucleus (z=50) of radius

The electric potential at the surface of an atomic nucleus (z=50) of radius 9.0×10⁻¹³ cm is

Options

(a) 80 volt
(b) 8×10⁶ volt
(c) 9 volt
(d) 9×10⁵ volt

Correct Answer:

8×10⁶ volt

Explanation:

V = (1 / 4πε₀). q/r

= [9 × 10⁹ × 50 × 1.6 × 10⁻¹⁹] / 9 × 10⁻¹⁵

= 8 × 10⁶ volt

admin:

Related Questions

  1. The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle
  2. A spring gun of spring constant 90 N/cm is compressed 12 cm by a ball of mass
  3. In a diffraction pattern due to a singleslit of width a, the first minimum is observed
  4. If ∆Q>0 when heat flows into a system, ∆W>0 when work is done on the system
  5. The value of n so that vectors 2i+3j-2k, 5i+nj+k and -i+2j+3k may be coplanar,will be