The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP

The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP up from the engine to the rear wheels.The torque developed by the engine is

Options

(a) 16.58 Nm
(b) 0.022 Nm
(c) 158.31 Nm
(d) 141.6 Nm

Correct Answer:

158.31 Nm

Explanation:

P = τω ⇒ τ = P/ω Given:- P = 80 HP = 80 x 746W = 59860 Nms⁻¹ ω = 3600 rpm = (3600/60) x 2π rad s⁻¹ = 120 π rad s⁻¹ τ = 59680/(120xπ) =158.31 Nm

admin:

Related Questions

  1. Two concentric coils each of radius equal to 2π cm are placed at right angles
  2. A body of mass 4 kg is accelerated upon by a constant force travels
  3. A body of mass 2 kg travels according to the law x(t)=pt+qt²+rt³
  4. The radius of a ball is(5.2±0.2)cm.The percentage error in the volume of the ball
  5. The flux linked with a circuit is given by φ=t³+3t-7. The graph between time