| ⇦ |
| ⇨ |
The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP up from the engine to the rear wheels.The torque developed by the engine is
Options
(a) 16.58 Nm
(b) 0.022 Nm
(c) 158.31 Nm
(d) 141.6 Nm
Correct Answer:
158.31 Nm
Explanation:
P = τω ⇒ τ = P/ω Given:- P = 80 HP = 80 x 746W = 59860 Nms⁻¹ ω = 3600 rpm = (3600/60) x 2π rad s⁻¹ = 120 π rad s⁻¹ τ = 59680/(120xπ) =158.31 Nm
Related Questions: - A bubble is rising from bottom of a lake. The volume of bubble becomes
- A stone thrown into still water, creates a circular wave pattern moving radially
- Characteristic X-rays are produced due to
- A ship A is moving westwards with a speed of 10 km/h .The time after
- A satellite A of mass m is at a distance r from the centre of earth. Another satellite
Topics: Motion in Plane
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A bubble is rising from bottom of a lake. The volume of bubble becomes
- A stone thrown into still water, creates a circular wave pattern moving radially
- Characteristic X-rays are produced due to
- A ship A is moving westwards with a speed of 10 km/h .The time after
- A satellite A of mass m is at a distance r from the centre of earth. Another satellite
Topics: Motion in Plane (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply