The area of cross-section of a steel wire (Y=2.0×10¹¹ N/m²) is 0.1 cm².

The area of cross-section of a steel wire (Y=2.0×10¹¹ N/m²) is 0.1 cm². The force required to double its length will be

Options

(a) 2×10¹² N
(b) 2×10¹¹ N
(c) 2×10¹⁰ N
(d) 2×10⁶ N

Correct Answer:

2×10⁶ N

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. In an ammeter, 0.2% of main current passes through the galvanometer
  2. Wb/m² is equal to
  3. Weight of a body of mass m decreases by 1% when it is raised to height h
  4. If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
  5. The cylindrical tube of a spray pump has radius R, one end of which has n fine holes,